Lens Optik Ürünler

Lens optik ürünler kişiler için günümüzde oldukça önemli bir yere sahip durumdadır. Görme engelli kişiler ameliyata alternatif olarak gözlük ve kontakt lens kullanabilirler. Lenslerden yapılan kontakt lensler, kırma kusurlarını iyileştirerek görme bozukluğu olan kişilerin daha iyi ve daha doğru görmelerini sağlar. Göz muayenesinden sonra belirlenen görme kusurunun derecesine ve derecesine göre şeffaf veya renkli kontakt lens çeşitleri seçilir.

Korneaya tutunan ve göz bebeğini tamamen kaplayan ve gözlük yerine kullanılan lenslere kontakt lens denir. Protez kontakt lensler, göz rengini değiştirmek ve kırma kusurlarını veya kornea hastalığını iyileştirmek için kullanılabilir. Kontakt lens, arka yüzey ve ön yüzeyden oluşan bir protezdir. Bu yüzeylere ek olarak lens tipine göre farklı standart eğim ve çap uzunluk seçenekleri mevcuttur. Kornea ile temas halinde olmayan ön yüzey, kırma kusurunu iyileştiren ve ışığın normal şekilde kırılmasını sağlayan bir eğime sahiptir. Lens optik ürünler kişilere avantajlı hizmetler sağlar.

Kontakt lenslerin yakıcı olmaması ve kullanımının rahat olması için ön ve arka eğimlerin eşit olması gerekir. Bu anlamda taban eğrisinin (arka yüzey yarıçapı da denir) kornea ile uyumlu olması önemlidir. Lensin göze olan uyumunu gösteren çap değeri dış kenarlar arasındaki ölçüdür. Lens optik ürünler birçok özelliğe sahiptir.

Lens Optik Ürünler Nedir?

Lens optik ürünler birçok alanda kullanılan ürünler olarak bilinmektedir. Kontakt lensler korneada herhangi bir karıncalanma, yırtılma veya ağrıya neden olmayacak şekilde tasarlanmış olup, görme engelli kişilerin rahat ve net görmesine yardımcı olur. Ancak kontakt lenslerin diğer avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Gözlükten daha geniş bir görüş alanı sunar.
  • Gözlük çerçevesi olmadığı için kırpılmış görüntü diye bir şey yoktur.
  • Artan derinlik algısı.
  • Camların yoğuşması veya ıslanması gibi problemler önlenir.

Kontakt lensler genellikle göz kusurlarının geçici olarak düzeltilmesi için kullanılırken, tedavi sırasında veya bazı ameliyatlardan sonra kozmetik amaçlı da kullanılabilirler Kontakt lensler genellikle kırma veya görme kusurlarını iyileştirmek için kullanılır. Bu kullanım alanı gözlük ve lazer cerrahisine alternatif olarak değerlendirilebilir.

Yakını görememe (uzağı görememe), uzağı görememe (uzağı görememe), astigmatizma (görememe) ve presbiyopi (yaşlandıkça yakını görememe) gibi göz kusurları kontakt lenslerle iyileştirilebilir. Bazı kişilerin her iki gözünde farklı astigmatizma olabilir. Çoğu durumda, kırılma kusurları oldukça farklı olduğu için, anizometropide gözlük kullanılamaz. Bu nedenle, bu durumdaki kişilerin kontakt optik lens ürünleri takması önerilir.

5785 3

Lens Optik Ürünler Tedavi

Lens optik ürünler tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Bazı göz ameliyatlarından sonra tedavinin bir parçası olarak kontakt lensler kullanılır. Bu işlemlerden sonra kontakt lenslerin iyileşme sürecinin kısaldığı söylenebilir. Aynı zamanda hastaların ameliyat sonrası yaşadığı ağrı ve ıstırabı en aza indirmek için bazı durumlarda gözleri kapatmak için kontakt lensler kullanılabilir. Kontakt lensler ayrıca kornea ülseri, kornea çizik oluşumu ve epitel ayrılması gibi durumlarda da kullanılmaktadır. Bu durumda lens göz için bir bandaj görevi görür ve genellikle bir bandajla kapatılır. Bu sayede kornea kapatılsa dahi görme fonksiyonu kesintiye uğramaz.

Kontakt lensler kozmetik amaçlar için iki nedenden dolayı faydalıdır. Öncelikle gözlerinde herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler sadece kozmetik amaçlı kontakt lensleri tercih edebilirler. Farklı göz rengindeki lensler sadece gözlerin rengini ve görünümünü değiştirmek için kullanılmalıdır. İkincisi, kontakt lensler kalıcı göz problemlerini gizlemek ve kamufle etmek için de kullanılabilir.

Protez kullanımı olarak da bilinen bu kullanım, kaza veya göz hastalığına bağlı kalıcı göz hasarı durumlarında tercih edilmektedir. Oküler yüzeyde geri dönüşü olmayan hasarlar veya iris tabakasının kaybı gibi durumlarda kişiler görme ile ilgili sorunlar yaşayabilir ancak durum görünüşten gizlenebilir. Bu durumlarda gözdeki iris, gözbebeği, gözün beyazı ve kan damarlarını tedavi eden kontakt lensler estetik olarak normal bir görünüm sağlar.

contact lens2

Lens Optik Ürünler Çeşitleri Nelerdir?

Lens optik ürünler birçok çeşitten oluşan ürünler olarak piyasada ön plana çıkmaktadır. Kontakt lensler; yumuşak, yarı sert ve sert gibi birçok farklı tipte gelir. Günümüzde yumuşak, sert ve renkli camlar en sık kullanılan cam türleridir.

Hidrojel lensler olarak da bilinen yumuşak lensler çok ince bir yapıya sahiptir ve su tutma özelliğine sahiptir. Bu lensler korneayı tamamen kaplar; uzağı görememe, uzağı görememe, astigmatizma ve presbiyopi tanısı almış kişiler tarafından kullanılabilir. Aşınma sırasında bu kırma kusurlarında geçici bir iyileşme sağlamak için genellikle şeffaf yumuşak lensler tercih edilir. Farklı zaman dilimlerinde yumuşak lensler tercih edilebilir. 1 gün tek kullanımlık, 1 hafta, 1 ay ve 1 yıl gibi farklı sürelerde kullanılabilen soft lens çeşitleri bulunmaktadır. Renk ve net görünüm açısından soft lensler tercih edilebilir.

Sert lensler göze yüksek düzeyde oksijen iletimi sağlar. Nefes alabilen lensler olarak da bilinen bu lens çeşidi oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu lens çeşidi çeşitli kırma kusurları için kullanılsa da genellikle astigmatı olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bunun en önemli nedeni sert lenslerin korneaya iyi oturmamasıdır. Sert lenslerin bir diğer uygulama alanı keratokonustur. Korneadaki enzimlerin dengesizliği sonucu oluşan keratokonus, zamanla korneanın keskinleşmesine neden olur. Bu bozuklukta, görme kusurlarını düzeltmek için genellikle sert lensler önerilir.

Renkli lensler genellikle kozmetik amaçlı kullanılır. Göz rengini geçici de olsa değiştirmek isteyenler, farklı renklerde ve derecesiz yumuşak kontakt lensleri tercih edebilirler. Renkli camlar progresif camlar olarak da kullanılabilir. Yakını göremeyen veya kırma kusuru olan ileriyi göremeyen kişiler de renkli lens takabilir.  Optik lens ürünleri alanında firmamızdan hizmetler alabiliyorsunuz.

Lens optik ürünler birçok açıdan kişilere avantajlar sağlar. Çok ince ve hassas olan kontakt lensleri takarken ve çıkarırken çok dikkatli olunmalıdır. İlk defa lens kullanacak olanlar için lenslerin ön ve arka yüzlerine dikkat etmeleri çok önemlidir. Lens genellikle işaret parmağının ucundan alınır ve kenarı yukarı gelecek şekilde göze yerleştirilir. Bunu yapmak için, orta parmağınızla veya diğer elinizle tutarak göz kapağını açın.

Lens optik ürünler mercek korneaya yerleştirildikten sonra, merceğin tam olarak oturduğundan emin olmak için aşağıya bakın ve merceği çıkarırken önce göz kapağı manuel olarak açılmalıdır. Genellikle işaret parmağı merceğin alt kenarına yerleştirilir ve mercek aşağı doğru hareket eder. Ardından merceği başparmağınız ve işaret parmağınız arasında tutun ve merceği çıkarın. Sökme işlemi sırasında tırnak kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Bunun nedeni tırnakların korneayı çizebilmesidir. Lens optik ürünler konusunda firmamızdan hizmetler alabilirsiniz.

Firmamız sizlere optik lens ürünleri en kaliteli ve ayrıcalıklı hizmetleri sunmaktadır. Böylelikle sınırsız bir hizmetten profesyonel koşullar altında yararlanma ayrıcalığına erişiyorsunuz. Firmamızdan alacağınız hizmetlerin tamamı bütüncül kalite hizmetler olduğu için sizlere lens ürünleri konusunda birinci sınıf hizmetler sunmaktadır. Bizlerden alacağınız hizmetlerin tamamı ürünlerimiz her daim bütüncül hizmetlere sahip konumda bulunmaktadır.

Firmamız sizlere lens kullanımı konusunda da yardımcı olmakla beraber ürünlerini bütçe dostu bir şekilde sizlere sunmaktadır, böylelikle müşteri odaklı çalışma potansiyelini sizlere yansıtmış oluyoruz. Lens ürünleri için firmamızdan hizmetler alabilirsiniz.

Lens Optik Ürünlerin Kullanımı