Lens Nasıl Çıkartılır?

Lens kullanan ya da kullanmaya başlayacak olan kişilerin en çok merak ettiği hususlardan biri lensin nasıl takılıp çıkarıldığı konusundadır peki lens nasıl çıkartılır ?. Lens takıp çıkarırken çok dikkatli davranarak göze hiçbir zarar vermemeye dikkat etmek gerekir. Lensi çıkarmaya üşenen kişiler lensle uyuyorlar. Fakat bu durum göze en çok zarar veren durumlardan biridir. Lens göz kapaklarına yapışır ve kişi uyandığında gözlerini açmakta zorluk çekme durumu ile karşılaşır. Bu sebeple uyumadan önce mutlaka lenslerin çıkarılmasına özen göstermek gerekir. Son yıllarda lens kullanımı çok büyük bir artış göstermiştir. Durum bu olunca da lenslerin nasıl takılıp çıkarıldığı soruları insanların en çok merak ettiği konulardan biri haline gelmiştir. Lenslerin nasıl çıkarıldığı mutlaka öğrenmek gerekmektedir.

Lens Nasıl Çıkartılır?
Lens Nasıl Çıkartılır?

Lens Çıkartırken Yapılması Gerekenler

Lens çıkarırken ilk aşamada yapılması gereken şey eli tamamen dezenfekte etmek gerektiğidir. Bu işlemi yapmadan eli göze götürmemek gerekir. Lensi çıkarmadan önce lensin gözünüzün ortasında olduğuna emin olmanız gerekir. Bunun temel sebebi ise çıkarırken göze hasar vermemesi içindir. Lensin gözün ortasında olduğunu anlamak için gözü birkaç kez açıp kapamak gerekir. Lensin gözün ortasında olduğundan emin olduktan sonra alt göz kapağını aşağı doğru çekmek gerekir. Alt göz kapağını aşağı doğru çekmenin temel sebebi ise lense daha kolay bir şekilde ulaşmaya yardımcı olmasından dolayıdır. Bu işlemden sonra ise parmağı lensin alt kısmına yerleştirerek parmağı gözün beyaz kısmına doğru kaydırmak gerekir. Daha sonra ise lensi çok yavaş bir şekilde başparmak ile işaret parmağı arasında sıkıştırarak solüsyonlu lens kutusuna koymak gerekir. Lens çıkarma işlemi bundan ibarettir. Lens çıkarırken nazik davranmaya çok dikkat etmek gerekir.

Lens Bakımı Nasıl Yapılır?

Lens bakımı oldukça önemli bir konudur. Lens kullanan pek çok kişinin göz ardı ettiği bir konu olsa da oldukça önemlidir. Lens bakımı yapmak için yapılması gereken şey lensi avucun içerisine alınarak üzerine iki üç damla kadar lens solüsyonu damlatmak gerekir. Bu işlemden sonra ise diğer elin başparmağı ile lensin ön ve arka yüzünü nazikçe ovalamak gerekir. Bu işlemi haftada bir olacak şekilde yapıldığı zaman oldukça bakımlı lenslere sahip olmak mümkündür.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha hızlı alışveriş için mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.
UYGULAMAYI AÇ
X