Lens
Lens

Kontakt Lens Çeşitleri

Görme bozuklukları günümüzde oldukça yaygın olan bir hastalık olup en küçük yaşlardan büyük yaşlara kadar herkeste görülebilmekte ve birçok çeşitte olabilmektedir. Görme bozuklukları, genetik faktörler sonucu oluşabilirken sonradan gözün yorgunluğu şeklinde de oluşabilir ve bu durum için muhakkak bir hekim kontrolü gerekmektedir. Uzman bir hekim ile görüşüldükten sonra genellikle görme bozuklukları için gözlük ya da kontakt lens önerilmekte ve bu ikisinden hangisi ile daha rahat edilecekse onun kullanımı gerekmektedir. Kontakt lens genellikle dışarı hayatı için tercihe edilirken gözlük ise gözlerin dinlenmesi ve ev hayatı için tercih edilmektedir.

Kontakt Lens Kullanımı

Kontakt lenslerin kullanımı için apayrı bir hassasiyet gösterilmesi gerekir. Bunun nedeni gözlerin vücutta bulunan en hassas organlardan biri olmasıdır. Gözler açık olması itibariyle mikrop ve toza karşı oldukça yatkındır ve bu nedenle göz ile girilecek olan herhangi bir tedavi işlemi sırasında oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Kontakt lens kullanımı için dikkat edilmesi gereken birinci öncelik lensin temiz bir solüsyon içinde tutulması ve o şekilde bekletilmesidir. Lens, solüsyon içinde beklediği müddetçe yumuşaklık ve şeffaflık özelliğini yitirmeyecek böylece tekrar kullanılabilecektir. İkinci öncelik ise ellerin ve lens kutusunun hijyenik ortamda tutulması ve temizlik kurallarına uyulmasıdır. Gözler oldukça hassas olduğu için, gözlere takılacak olan kontakt lens de temiz olmak zorundadır.

En Kullanışlı Lens Çeşitleri

Kontakt lenslerin bilinen ve bilinmeyen birçok çeşidi vardır. Teknoloji ve sağlık sektörünün gelişmesinden sonra görme bozukluklarının çeşitleri de fark edilmiş ve buna uygun olarak medikal sektöründe lens konusunda çeşitlilikler meydana gelmiştir. Lensler ilk olarak numaralı ve numarasız lens olarak ikiye ayrılmaktadır. Numaralı lensler, numaraları ile lensin derecesini belirtmekte ve buna bağlı olarak görme bozuklukları olan insanlar bu dereceli lensleri kullanmaktadırlar. İkinci ayrım ise lensin renkli olmasıdır, renkli lensler birçok kişi tarafından tercih edilmekte ve renkleri nedeniyle rağbet görmektedir. Bazı lensler ise hem dereceli olup hem de astigmat derecesi taşıyabilmektedir. Bu lensleri kullanan kişiler, uzman hekimlerden bu konuda reçete almakta ve o şekilde kontakt lens kullanmaktadırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha hızlı alışveriş için mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.
UYGULAMAYI AÇ
X