Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlar yüzyıllar boyunca bazı hastalıklar ile uğraşmışlar ve bu hastalıklardan kurtulabilmek için çözüm yolları aramışlardır. Bu hastalıklardan birisi de göz rahatsızlıklarıdır. Göz rahatsızlıkları günümüzde oldukça sık karşılaşılan ve neredeyse her beş insandan üçünde gözlenen görme bozukluklarıdır. Bu görme bozuklukları sonucunda teknoloji ve bilimin gelişmesiyle de birlikte görmeyi kolaylaştıracak olan icatlar geliştirilmiştir. İmal edilen ürünlerden bir tanesi de gözler için kontakt lenstir. Lens kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar söz konusudur.

Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eller Temiz Olmalıdır

Lensi gözlere takabilmek gerektiği için gözlere takma işlemi sırasında ve öncesinde ellerin tamamen temizlenmiş olması ve temiz olduğundan emin olunması gerekmektedir. Ellerin temiz olması aynı zaman da lensin de temiz olması anlamını taşıyacağı için bu hijyen kuralına uyulması çok mühimdir. Eğer eller temiz olmaz ve lens ile o şekilde temas sağlanırsa bu durum gözlerin mikrop kapmasına ve enfeksiyon geçirmesine neden olabilir. Sağlıklı bir göz ve temiz bir lens kullanımı için öncelikli olarak lensler doğrudan temasın azaltılması ve daha sonrasında ellerin yıkanması gerekmektedir.

Eller yıkandıktan sonra sıradan bir havlu ile kurulanmamalı ve kağıt havlular tercih edilmelidir. Bunun nedeni kağıt havlunun sıradan havludan daha iyi kurutması ve havlunun üzerindeki mikropların göze erişmeyecek olmasıdır. Bu nedenle lensin takılması ve çıkarılması sırasında sıradan havlular yerine kağıt havluları kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Lens Solüsyonu Tazelenmelidir

Kontakt lens denildiği zaman akla gelen iki unsur vardır, bunlar kontakt lensin konulacağı lens kutusu ve içinde bekletileceği lens solüsyonudur. Bu ikisi olmadığı müddetçe lens tekrar kullanılamaz ve kurur. Lens solüsyonunun mikrop biriktirmemesi ve lens için yararlı olabilmesi için gözlerden lens çıkarıldığı anda lens solüsyonu tazelenmeli ve lens o şekilde solüsyon içinde beklemeye bırakılmalıdır. Lens solüsyonu yenilenmediği takdirde lens de yeterince temizlenmiş olmayacak ve kirli bir lens solüsyonu içinde bekleyen lens gözlere takıldığı sırada gözler için sağlık açısından risk doğuracaktır. Böyle bir durumda gözlerde kızarıklık, kaşınma ve batma görüleceğinden muhakkak lens solüsyonu tazelenmeli ve lens o şekilde beklemeye bırakılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha hızlı alışveriş için mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.
UYGULAMAYI AÇ
X