Lens Bakımı 

Görme sorunları günümüzde genç, yaşlı ayırt etmeksizin  çoğu insanın problemi haline gelmiş durumdadır. Gözlük kullanımı zaman zaman hayatımızı kısıtlar duruma gelebilir. Bu yüzden görme sorunu yaşayan insanların büyük çoğunluğu lens kullanmayı tercih etmektedir. Lens kullanmak, gözlük kullanmaya göre daha rahat bir hayat sürmemizi sağlar. Ancak lensler, doğru kullanılmazsa ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmamıza sebep olabilir. Bu yüzden lens bakımı düzenli bir şekilde ve doğru yapılmalıdır.

Lens Kabı Mavi
Lens Bakım

Doğru Lens Bakımı Nasıl Yapılır?

 Lensler kendi özel kutusunda, özel lens solüsyonları ile muhafaza edilmelidir. Aksi halde taktıktan belirli bir süre sonra gözde batma, kızarıklık gibi sorunlar yaratabilir. Lenslerimizi tavsiye edilen zaman aralıklarında, özel solüsyonlu sıvı içerisinde en az 8 saat dinlendirerek temizliğini yapmalıyız. Aksi halde bahsettiğimiz sağlık sorunlarıyla ya da daha kötüleriyle karşılaşabiliriz.

Lenslerin Bakım Aralığı Nasıl Belirlenir? 

Lensler kalite kalite ayrılarak satılmaktadır. Bazı lensler her gün çıkarılıp solüsyonunda temizlenmeye bırakılmalı, bazı lensler ise haftada bir veya ayda bir olmak üzere gözden çıkarılıp temizlenmeye bırakılmalıdır. Lensi aldığınız yer size lensi teslim ederken özellikleri hakkında bilgi verir. Bu bilgiler doğrultusunda bakım aralığını aksatmamanız önemlidir.

Lensin Kullanım Süresi

 Lenslerin kullanım süresi günlük, haftalık yada aylık olarak satılmaktadır. Markasına ve üretim kategorisine göre kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin haftalık olarak çıkarmanız gereken bir lens kullanıyorsanız, ancak bir hafta kullandıktan sonra özel solüsyonunda bekletmek şartıyla lens dinlendirmeniz lensinizin ömrünü uzatacaktır.

Lens Çapı Nedir?

 Her insanın göz bebeği büyüklüğü milimetrik farklarla birbirinden farklıdır. Bu yüzden lens alırken dikkat etmeniz gerek bir unsur lensin çapıdır. Göz bebeğinize küçük gelen bir lens kullanıyorsanız bu lens gözünüze rahatsızlık verecektir. Hatta gözünüze gelen ışığın ilk kırıldığı yer lensiniz olacağı için odaklanma sürenize bile etki edebilir. Daha büyük çapta lens kullanırsanız da aynı sorunlarla karşılaşacaksınız. Bu yüzden lens almadan önce mutlaka çap ölçümü yaptırıp daha sonrasında kendi gözünüze uygun çapta lens almanız tavsiye edilir.

Lensin Ellerle Teması

Asla unutulmaması gereklidir ki lens kullanımı dikkat ve titizlik ister. Asla ellerimizi sabunlu su ile güzelce yıkayıp kurulamadan lenslere temas etmemeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha hızlı alışveriş için mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.
UYGULAMAYI AÇ
X