Kontakt lens sözlüğü: Kontakt lensler ile ilgili mutlaka bilmeniz gerekenler

Göz kusurlarınızı başarılı bir şekilde ortadan kaldıran lens teknolojisi ile, görme kalitenizi üst düzeye çıkarabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda günlük, iki haftalık ya da aylık lensleri, uygun lens temizleme solüsyonları ile bakım işleminden geçirerek, sorunsuz bir şekilde lenslerinizi kullanabilirsiniz. Kontakt lens sözlüğü içeriğimizde göz kusurları, göz kusurlarına uygun lens seçenekleri ve en kaliteli lens markalarını sizin için sıraladık.

 

Lens Marka
Kontakt Lens

Kontakt lenslerin özellikleri nelerdir?

Kontakt lensler miyop, hipermetrop, astigmat ve presbiyopi gibi rahatsızlıkların düzeltilmesi noktasında ya da göz renginin değiştirilmesi amacı ile kullanılan yapılardır. Kontakt lensler, aşağıdaki rahatsızlıkların giderilmesinde tercih edilir:

●     Miyop: Uzağı net görememe rahatsızlığıdır.

●     Hipermetrop: Yakını net görememe rahatsızlığıdır.

●     Astigmat: Gözün çarpık ve kırık görmesi rahatsızlığıdır.

●     Presbiyopi: Genellikle 40’lı yaşlardan sonra, gözün yaşlanması sonucunda net görme rahatsızlığıdır.

Kontakt lensler, yukarıdaki göz kusurlarını gidermek adına, günlük yaşamınızı sekteye uğratmayan, pratik ve etkili bir çözümdür. Kontakt lenslerin genel özellikleri şu şekildedir:

●     Doğal bir dış görünüm sağlamaktadır

●     Sağladığı görsel derinlik, gözlükten daha iyidir

●     Gözlüklere göre daha geniş bir görüş açısı sunar

●     Gözlüklerdeki gibi bir çerçeve olmadığı için, kenardaki görüntüyü engelleyen bir durum oluşmaz

●     Kozmetik amaçlı, göz renginden farklı lensler kullanılabilir

●     Spor gibi faaliyetlerde güvenli bir deneyim sunar

Kontakt lens çeşitleri nelerdir:

Günlük kontakt lens

Günlük kullanıma uygun kontakt lensler, günlük kontakt lens olarak adlandırılır. Günlük lenslerin, diğer lenslere nazaran avantajları, günlük lens bakım sürecinin olmamasıdır. Lens temizleme solüsyonu ile bakım işlemleri yapmadan, günün sonunda lenslerinizi atarak yatağa girebilir, uyandığınızda ise yeni lensinizi takabilirsiniz. Zamandan kazandıran günlük kontakt lensler, temizlik için harcadığınız zamandan sizi kurtarmaktadır. Günlük lenslerin bir diğer avantajı ise, uzun süre kullanılmadıkları için herhangi bir kalıntı birikmesi ve dolayısı ile gözünüz için alerjik problemler yaratmamasıdır. Gözünüzün, günlük kontakt lens için uygun olup olmadığını, doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

 

Aylık kontakt lens

Kontakt lens teknolojisi, sağladığı gelişim ile artık kısa vadeli dışında, uzun vadeli kullanıma uygun seçenekler de sunmaktadır. Lenslerin değişim aralıkları, doktorunuzun önerileri doğrultusunda uzun vadeli kullanıma uygun olduğu takdirde, aylık kontakt lens kullanabilirsiniz.

Aylık ve diğer uzun vadeli kontakt lensler, normal lenslere göre daha yüksek gaz geçirgenliğine sahiptir. Böylelikle standart lenslere göre oksijenin beş kata kadar daha fazla geçmesi sağlanır ve korneanın oksijensiz kalması engellenir. Aylık kontakt lensler, daha az sayıda kullanılacağı için, diğer kontakt lenslere göre daha uygun maliyetli olarak ifade edilebilir.

Hidrojel (yumuşak) lensler

Yumuşak lensler, yeni geliştirilen bir teknolojiye sahiptir ve hipermetrop, miyop, presbiyop gibi tüm görme zorluklarına karşı tercih edilebilir. Yumuşak kontakt lensler, su tutabilen bir maddeden yapılmıştır ve ince bir yapı sunar, bükülebilir bir özelliğe de sahiptir. Çok çeşitli modelleri içeren yumuşak lensler, 1 günlük, 1 aylık, günlük kullanılan aylık, günlük kullanılan bir yıl ömürlü lensleri kapsamaktadır.

Sert kontakt lensler

Yumuşak lenslerin kullanıldığı görme bozukluklarının tamamında, sert kontakt lensler de kullanılabilir. Özellikle, astigmatın düzeyi ilerlemiş kişilerde sert kontakt lenslerin kullanımı daha yaygındır. Sert kontakt lensler, oksijen geçişlerine izin veren bir yapıdadır ve bundan ötürü, göze oksijenin daha fazla gitmesini sağlarlar. Bu durum, korneanın metabolizması üzerinde daha sağlıklı bir etki yaratır.

Renkli kontakt lens

Renkli kontakt lensler, kozmetik amaçlı olarak tercih edilebilen ve gözün rengini değiştiren lenslerdir. Renkli kontakt lensler, görme kusurunuzu ortadan kaldırırken, istediğiniz görünüme kavuşmanızı da sağlayan lenslerdir. Numaralı renkli lensler olarak da ifade edilir.

Multikofal kontakt lensler

Multikofal kontakt lensler, tek bir lenste birden fazla dereceyi barındıran özel lens modelleridir. Multikofal lenslerde çok yakındaki nesneler, orta uzaklıktaki nesneler ve uzaklıktaki nesneler için farklı dereceler söz konusudur. Bu lensler, presbiyopi sorunu için de tercih edilmektedir ve nesneleri net görememe sorununa karşı etkili bir önlemdir.

Torik kontakt lens

Gözünde astigmat kusuru olan kişiler için özel geliştirilmiş bir teknoloji olan torik kontakt lensler, standart lenslerden yapı olarak farklıdır ve özel bir geometrik şekile sahiptir. Astigmat kontakt lens olarak da bilinen torik kontakt tensler, doktor tarafından reçete edildiğinde kullanılabilir. Sahip olduğu özel yapıdan ötürü, torik lensler göze doğru bir şekilde oturmalıdır, aksi taktirde görme zorlukları yaşanabilir.

Monovizyon kontakt lens

Monovizyon kontakt lensler, ağırlıklı olarak 40’lı yaşların ortalarında gözlenen ve gözün yaşlanmasından ötürü ortaya çıkan odaklanma kaynaklı sorunları ifade eden presbiyopiye karşı kullanılabilen lenslerdir. Monovizyon lensler dışında, presbiyopiye karşı kullanılan en yaygın çözümler arasında bifokal ve bifokal gözlükler gelmektedir.

Kromojen lensler

Kromojen lens seçenekleri, miyop ya da hipermetrop gibi görme kusurları değil, renk görme bozukluğuna sahip ve bundan ötürü görme, okuma gibi zorluklar çeken hastalar için uygundur. Kromojen lensler, renk körü olan kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Renk algılama düzeyini artıran kromojen lensler, renklerin daha net ve parlak görünmesini sağlamaktadır.

Proestetik kontakt lens

Tek göz rengi, diğer gözüne göre farklı bir tonda olan kişiler, proestetik lensler ile iki gözün de aynı renk tonunda olmasını sağlayabilmektedir. Gözler arasındaki ton farkını ortadan kaldıran proestetik lensler, istenen renk türünde olabilmektedir.

Hibrit kontakt lens

Yüksek astigmat ve keratokonus rahatsızlıkları için kullanılan hibrid kontakt lensler, çevresi yumuşak, merkezi bölgesi ise sert malzemeden yapılan lenslerdir.

 

Dünyanın en iyi kontakt lens markaları

Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz kusurlarından birine sahipseniz, siz de kontakt lens markaları, lens solüsyonları ile ilgili geniş çaplı araştırmalar yapmışsınızdır. Sitemizde, kontakt lens konusunda dünya çapında tercih edilen ve ürünleri doktorlar tarafından da tavsiye edilen markaların ürünleri bulunmaktadır. Kontakt lens çeşitleri ve lens solüsyonları ile, diğer lens bakım ürünlerini sizlere sunduğumuz markalar:

●     Zeiss

●     Alcon

●     Johnson&Johson

●     Cooper Vision

●     Bausch&Lomb

Lens ve lens bakım ürünleri alanında kalitesini kanıtlamış, 100’ün üzerinde ülkede tercih edilen bu markaların ürünlerini, uygun lens fiyatları ile sitemizde bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha hızlı alışveriş için mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.
UYGULAMAYI AÇ
X