Lens Nedir?

Lens Fiyatları, Lens Marka

Lens Nedir?

Lens diğer bilinen adıyla kontakt lens göz bozuklarının düzeltmesi, estetik görüntü amacıyla ya da kornea hasarlarının onarılmasında kullanılır. İlk çıktığı zamandan bu zamana dek yapılan araştırmalar ve teknolojinin gelişimiyle her geçen gün yenilenmekte ve kullanım amacını yaygınlaştırmaktadır. Lensler mutlaka bir göz doktorunun muayenesi ve onayıyla kullanabilir ve belirli aralıklarda değiştirilmesi gerekebilir. Üretilen tüm lensler kornea alanını kaplayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu anlamda görünmez bir kılıf gibi gözü hem düzeltebilir hem de estetik kaygısı olmadan rahatlıkla kullanılabilir.

Lens Nedir
Lens Nedir

Lenslerin Kullanım Şekilleri

Lensler muayene sonrasında kullanılacak lens tipi, derecesi, taban eğrisi ve çapı belirlenerek raporlanır ve hastaya iletilir. Doktorun verdiği ölçülere göre optik mağazaları tamamen kişiye özel olarak sıfırdan lensler üretilir. Lenslerin ilk kullanımı sırasında mutlaka gerekli bilgiler edinilmeli ve bakımları özenle yapılmalıdır. Lensle birlikte temizleme solüsyonu da alınmalı, kullanımdan sonra bu solüsyonla temizlenmeli ve temiz bir yere kuruması için bırakılmalıdır. Temizleme sırasında başka hiç bir madde kullanılmamalıdır. Ayrıca tozlu, kirli ve steril olmayan hiç bir ortamda bırakılmamalıdır.

Lenslerin Özellikleri Nelerdir?

Tüm lenslerin ön yüzey, arka yüzey, temel eğri ve çap olmak üzere üç temel özelliği bulunur. Ön yüzey arkasının korneaya temas eden kısmıdır. Arka yüzey, kontakt lensin korneaya değmeyen kısmıdır. Temel eğri, lensin ergonomik ve kolay hareket edilebilmesini sağlayan arka ve ön yüzeyin uyumlu ve benzer eğimde olmasını sağlayan kısmıdır. Steep, daha küçük temel eğri Flat ise daha düzdür. Çap ise en dış kenardan iç tarafa doğru olan milimetre ölçüsüdür. Yumuşak lenslerde ortalama 13,5 mm sert lenslerde ise ortalama 7 mm olarak tasarlanmıştır.

Lensler saydam yani görünmez olabildiği onlarca farklı renkte de üretilebilmektedir. Estetik açısından düşünüldüğünde kullanıcılar özellikle renk unsuruna oldukça dikkat ederler. Bu anlamda tüm optik mağaza tasarımcıları lensleri diledikleri renkte üretebilirler.

Kontakt lensler sanıldığının aksine pahalı değillerdir ve kolaylıkla bulunabilirler. Ancak güvenilir, bilinen, uzman kişilerce üretilmeyen lensler ciddi hastalıklara yol açabilmekte ve kalıcı hasara dahi yol açabilmektedir.  Bu anlamda sadece optik mağazadan alınması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha hızlı alışveriş için mobil uygulamamızı kullanabilirsiniz.
UYGULAMAYI AÇ
X

Lütfen bekleyin…