Kontakt Lens Solüsyonu

Lens Fiyatları, Lens Marka

İnsanlar zaman içerisinde birçok hastalığa uğramış bu nedenle bu hastalıklar karşısında birçok da çözüm yolu üretmişlerdir. İnsanların başına gelen hastalıklardan bazıları ölümcül olup hiçbir çaresi ve şifası yokken bazılarının da kolayca çözümü bulunmuş ve o şekilde sağlık bilimi de kendisini geliştirmiştir. Bu rahatsızlıklardan birisi olan göz ve görme bozuklukları için de yıllar içinde birçok çare bulunmuştur. Kontakt lens kullanımı da teknolojinin gelişmesiyle beraber üretilen yollardan birisidir. Kontakt lensler, gündelik hayatın kurtarıcısı konumunda olan ve insanları gözlük derdinden kurtaran bir icattır. Bu lensler ile beraber kullanımı en ön planda olan ürün ilse lens solüsyonlarıdır.

Kontakt Lens Solüsyonu Nedir?

Kontakt lens solüsyonu lenslerin kurumaması için icat edilmiş ve üretilmeye devam edilen özel sıvılardır. Lensler, doğası gereği hafif bir plastik yapıya sahiptir. Gözler ise vücutta bir organ olması itibariyle ıslak ve nemli olarak bilinir. Lensler insan gözü üzerinde iken rahatlıkla göze oturur ve göz üzerinde sabit kalır. Gözün açılıp kapanmasıyla dahi herhangi bir olumsuz durum yaşanmaz, olağanüstü bir durum söz konusu olmadıkça da gözlerden kendiliğinden çıkmaz. Bu durumu sağlayan ise hem lensin göz çapına uygun seçilmesi hem de gözün lensin oturması için sağladığı nemliliktir. Göz üzerinde nemlenmeye alışmış olan kontakt lens, gözden çıkarılıp dinlenmeye bırakıldığı zaman eğer solüsyon içine bırakılmazsa kurur ve sertleşerek tüm özelliğini kaybeder.

Kontakt Lens Solüsyonu Ne İşe Yarar?

Lens solüsyonları yapısı itibariyle kontakt lenslere yönelik hazırlanmışlardır. Bu özel sıvılar, içlerinde bulunan maddeler ile gözyaşına en yakın karışımı oluştururlar. Bu sayede gözden çıkarılan kontakt lens, solüsyon içerisine bırakıldığında herhangi bir kuruma veya sertleşme durumuyla karşılaşılmaz. Solüsyonlar, gözden çıkarılan kontakt lenslerin bir dahaki kullanıma kadar kurumamasını, nemli kalmasını ve özelliğini kaybetmemesini sağlar. Aynı zamanda temiz tutulan lens kapları sayesinde lens solüsyonu da temiz kalır ve gözden çıkarılan kontakt lensler, bu solüsyonun içerisinde dinlenerek iyice temizlenmiş olur. Bu nedenle lens kutusu içindeki lens solüsyonunu her demde değiştirmek gerekir. Lens solüsyonları bu bakımda lenslerin, koruyucu yaşam sıvılarıdır.

 

Yorumlar